""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 stycznia 2019

  W dn. 27 stycznia w Muzeum Etnograficznym im. Lluis Sidera w miejscowości Amer k. Girony odbyła się inauguracja wystawy „Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”.

  W dn. 27 stycznia w Muzeum Etnograficznym im. Lluis Sidera w miejscowości Amer k. Girony odbyła się inauguracja wystawy „Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. Otwarcie wystawy miało miejsce w przeddzień 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau oraz w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

   

  Wystawę, przy wsparciu finansowym i pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie, zorganizowało polonijne stowarzyszenie kultury IDEA oraz władze lokalne Girony i Amer. W inauguracji wydarzenia wzięli udział m.in. p. K. Cemka – Konsul Generalny RP w Barcelonie, p. Rosa Vila Juanhuix – burmistrz miasta Amer oraz przedstawiciel rządu KH w Gironie p. Albert Bramon Vives.

   

  W swoim wystąpieniu Konsul Generalna odniosła się do szczególnie trudnej sytuacji naszych rodaków na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich i ich wyjątkowej roli w ocaleniu Żydów podczas Holocaustu, przypominając, iż Polska była jedynym krajem na świecie, gdzie za pomoc lub ukrywanie ludności żydowskiej groziła kara śmierci. Przypomniała, że co czwarty dziś uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to obywatel RP. Nawiązała również do często niedocenianej roli Polski w czasie II wojny światowej, która była lojalnym i ofiarnym sojusznikiem aliantów, a w okupowanej przez niemiecką Rzeszę Polsce walczyła największa armia podziemna wojny. Podkreśliła znaczenie kultywowania pamięci o minionych zbrodniach i jej ofiarach w kontekście uniknięcia podobnych okrucieństw w przyszłości, a także konieczność aktywnego przeciwdziałania zjawiskom nietolerancji, przemocy i ksenofobii w dzisiejszym świecie.

   

  W inauguracji wystawy wzięło udział ok. 100 osób, w większości mieszkańców prowincji Girony. Obecne były również miejscowe media. Podczas uroczystości zapewniono oprawę muzyczną. Katalońska prowincja Girony jest w Hiszpanii miejscem żydowskiego dziedzictwa kulturalnego, obszarem, gdzie w okresie masowego wypędzenia Żydów z KH udało się ocalić kilkadziesiąt żydowskich rodzin.

  IMG_0024
  IMG_0006

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: