""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 września 2018

  W związku z natężeniem w okresie wakacyjnym zjawiska przestępczości pospolitej ze strony zorganizowanych grup przestępczych na terenie okręgu konsularnego (Katalonia, Baleary) Konsulat Generalny RP w Barcelonie zaleca polskim obywatelom zachowanie szczególnej ostrożności w celu zapobieżenia skutkom napadów rabunkowych i kradzieży kieszonkowych.

  W związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na:

  - zbyt bliską obecność fizyczną lub wykazywanie poufałości przez obce osoby,

  - sytuacje tzw. „sztucznego tłoku”, zwłaszcza w środkach transportu publicznego,

  - nazbyt wylewną chęć udzielenia pomocy ze strony osób postronnych, zwłaszcza po „przypadkowym” oblaniu wodą lub innymi substancjami,

  - celowe odwracanie uwagi (krzyk, spadające przedmioty) w celu uśpienia czujności,

  - złodziei na motocyklach lub motorowerach, zdolnych do brutalnego wyrwania przechodniom torebki lub innych wartościowych przedmiotów,

   - celowe przebijanie opon samochodowych lub zatrzymywanie pojazdów pod pretekstem uprzedzania o rzekomych usterkach pojazdu i dokonywanie kradzieży w trakcie udzielania przez nagle pojawiające się osoby „bezinteresownej” pomocy, np.  przy wymianie koła.

   

  Ponadto, Konsulat w porozumieniu z miejscową policją zaleca, aby podczas wypoczynku lub zwiedzania nosić niewielką ilość gotówki, a zamiast paszportu lub dowodu osobistego posiadać przy sobie zwykłą fotokopię dokumentu. Oryginał przechowywać najlepiej w sejfie w miejscu zakwaterowania.

   

  W celu uniknięcia kradzieży niezbędne dokumenty, gotówkę, karty płatnicze, klucze, w tym do pojazdu, należy bezwzględnie przez cały czas nosić przy sobie w wewnętrznej kieszeni kurtki, marynarki lub kamizelki. Nie należy ich przechowywać w walizkach, torbach, torebkach ani pozostawiać w samochodzie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: