""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 maja 2019

  W dn. 5 maja, na terenie Muzeum F. Chopina La Cartuja w miejscowości Valldemossa odbył się galowy koncert z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

  W wydarzeniu, na zaproszenie KG RP w Barcelonie, wzięło udział ok. 100 osób, m.in.: dyrektor Muzeum w Valldemossie, Główny Komisarz Policji Balearów, przedstawiciele urzędu miasta Palma de Mallorca, burmistrz Valldemossy, Przewodnicząca Stowarzyszenia Polaków na Majorce, 5 akredytowanych w La Palma konsulów, przedstawiciele uczelni wyższych, szpitali, instytucji kulturalnych (Konserwatorium w Palmie) oraz miejscowa Polonia. Koncert został przygotowany we współpracy ze stowarzyszeniem Muzeum La Cartuja.

   

  Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu pianisty p. P. Kowalskiego, który wykonał utwory F. Chopina (mazurki, walce, preludia, polonezy).

   

   

  W wystąpieniu inaugurującym Konsul Gen. przypomniała okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja, podkreślając, iż był druga po USA uchwalona na świecie ustawa zasadnicza. Dokonała krótkiej charakterystyki założeń ustrojowych, które wprowadziła ustawa zasadnicza. Nawiązała do historii Polski i walki Polaków o niepodległość, w kontekście 100. rocznicy obchodów odzyskania wolności oraz przypomniałam o tegorocznych, ważnych dla naszego kraju rocznicach okolicznościowych, tj. akcesja Polski do UE (15 lat), 20. lecie członkostwa w NATO oraz 30. lecia wydarzeń czerwcowych.

   

   

  Po koncercie, w ogrodach Muzeum La Cartuja, odbył się zwyczajowy koktajl.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: