""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 października 2018

  W dniu 17 października 2018 r. Konsulat Generalny RP w Barcelonie odwiedziła delegacja z Urzędu Miasta Łodzi wraz z przedstawicielami łódzkich firm handlowych i targowisk.

  Z panem Konsulem Włodzimierzem Nabrdalikiem spotkali się: pan Grzegorz Grodek z Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Departamentu Prezydenta Miasta Łodzi, pan Jarosław Tumiłowicz – Radny Rady Miejskiej w Łodzi, pani Jolanta Zborowska – Przewodnicząca Reprezentacji Łódzkich Targowisk z Grupy Kupców Ziemi Łódzkiej oraz przedstawiciele łódzkich firm handlowych i targowisk.

   

  Wizyta w Konsulacie odbyła się przy okazji organizacji trzydniowego pobytu delegacji w Barcelonie, w trakcie którego przedstawiciele Miasta Łodzi mieli okazję spotkać się z panem Genísem Arnàsem,  Dyrektorem ds. obsługi rynków Urzędu Miasta Barcelona oraz dyrektorami jednych z największych barcelońskich targowisk – Mercat de Sants oraz Mercat del Ninot.

   

  Wyjazd został zorganizowany z inspiracji władz łódzkiego samorządu. Celem delegacji było zapoznanie się ze wzorcowymi na skalę światową rozwiązaniami dotyczącymi budowy, konstrukcji i zarządzania targowiskami w Barcelonie oraz form współpracy między stowarzyszeniami kupieckimi a urzędem miasta, w tym pod względem finansowym. Zebrane informacje oraz wymiana cennych kontaktów mają być pomocne przy organizacji dużego projektu rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Łodzi, który dotyczy m.in. okolic centrum miasta oraz najnowocześniejszego w Polsce dworca – Łódź Fabryczna. Inspiracje można będzie również wykorzystać przy organizacji Zielonego Expo, które odbędzie się w 2024 roku w Łodzi.

   

  W trakcie spotkania w Konsulacie Generalnym RP w Barcelonie członkowie delegacji wskazali na główne problemy, z którymi borykają się współcześni przedstawiciele wyspecjalizowanego małego handlu targowiskowego i kupieckiego w Łodzi. Jest to przede wszystkim duża konkurencja ze strony supermarketów i dyskontów spożywczych, niewystarczające zaangażowanie władz miejskich we wspomaganie rozwoju działalności kupieckiej oraz edukację społeczeństwa nt. jakości żywności i dokonywania zdrowych wyborów. Rozwiązania wprowadzone przez Urząd Miasta w Barcelonie, dostosowane do polskich warunków klimatycznych i kulturowych, mają posłużyć jako inspiracja i wzorzec dla pozytywnych zmian w obszarze działalności kupieckiej w Łodzi.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: