""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 maja 2019

  W ramach międzynarodowego festiwalu jazzowego Dixieland w Tarragonie, wystąpił polski zespół Adama Solskiego Enerjazzer.

  Projekt placówki wpisuje się w priorytet promocyjny: „Dziedzictwo buduje przyszłość”. Polscy muzycy wykonali jazzowe adaptacje tradycyjnej muzyki polskiej, z elementami folklorystycznymi.

   

  Koncert, zorganizowany przez partnera Konsulatu Stowarzyszenie Kulturalne Katalońsko - Polskie, został dofinansowany z funduszy DDPK i Urzędu Miasta Tarragona. Wśród słuchaczy byli młodzi mieszkańcy prowincji i miasta Tarragona, w tym władze lokalne (burmistrz), a także z uwagi na międzynarodowy charakter festiwalu miłośnicy jazzu z całego świata. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ok. 500 osób.

   

  Obecna na uroczystości inauguracji koncertu Konsul Generalna RP p. K. Cemka podkreśliła w wystąpieniu długoletnią i rozpoznawalną na całym świecie tradycję szkoły polskiego jazzu oraz kompozytorów  i wykonawców tego gatunku. Podkreśliła znaczenie jazzu w kształtowaniu rozwoju polskiej kultury muzycznej w okresie powojennym, również w kontekście drogi Polski do niepodległości.

   

  Nawiązując do wolnościowych i kreatywnych wartości, wpisanych w charakterystykę jazzu jako gatunku muzycznego Konsul Generalna nawiązała do 15. lecia akcesji Polski do UE. O godz. 24.00, z 30 kwietnia na 1 maja zespół wykonał jazzową wersję Ody do Radości oraz Mazurka Dąbrowskiego.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: